Anasayfa / Kafe / Nev Mekan – Üsküdar
Nev Mekan – Üsküdar

Nev Mekan – Üsküdar

Uzun zaman sonra tekrar merhaba sevgili dostlar!

Epey ihmal ettim burayı. Takip edenler bilir Sosyal medya hesapları üzerinde sürekli ve güncel bir aktiflik mevcut.

Velhâsıl-ı Kelâm Bu yazımızda sizlere Nev Mekan kafe’den bahsedeceğim.

Resmi açılışı yapılmadığı zamana kadar haftada bir kaç kez hoş sohbet etmek için tercih ettik bu mekanı.

Resmi açılış sonrası da fırsat buldukça gitmeye devam ediyoruz.

 

Evet arkadaşlar bu müjdeli haberi sizlerle paylaşmak istedik; bundan böyle her Ramazan, Çayına Püsküüt Banan Adam (Selman Urluca) ve Çakma Gurme (Furkan Şahinler) ile ekranlarınızda olacağız. Birbirinden ağlamaklı menkıbeler, ‘sakız çiğnersem orucum bozulur mu’lu sorular, ‘gta da araba çalmak haram mıdır’ gibi mühim konulara değineceğiz. Şaka len şaka, yine kendi aramızda goygoy yapıcaz 😃 Ama sadece goygoy yapmıyoruz efendiler. İşin aslı bu aralar sıklıkla gittiğimiz bu güzel mekanı, hem çokça paylaşmak istiyorum hem de gizli tutmak istiyorum. Yeni bir Laterne vakası yaşamak beni ürkütüyor doğrusu. Biz sık sık gidiyor, kitaplardan alıntıları, aforizmaları, bazen şiirleri ele alıyor, üzerine düşünüp, fikir alışverişi yapıyor ve biraz işte edebiyat, ucundan biraz da felsefesine inerek beyin fırtınası oluşturmaya çalışıyoruz. Biz bunu yaparken de inanılmaz keyif alıyoruz. En ciddi konunun ortasında aklımıza gelen geyiklerden arınmıyor, kahkahamızı da atıyoruz Yakın zamanda, epeydir aksattığımız Aşşa Mahallenin Entelleri toplantımızı da yapmayı planlıyoruz. Yolunuz Bağlarbaşı civarından geçerse, bu güzel mekana uğramadan gidebilirsiniz. Çok gürültü olmasın. Kitabını, cümleni al sen de gel, eccük gafa garıştırak. ( bu arada bu radikal bir paylaşımdır çakma gurme hesabı için çünkü ilk defa şahşımın fotoğrafını paylaşmış oluyorum. Hadi hayırlı olsun 😊 belkide son olur. )

Çakma Gurme -🍵🍕🍔🍖🍝🍢🍨🍰 (@cakmagurme) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Mekan ihtişamlı bir kütüphane havasında. Hoş sohbetler, kitap okumak , ders çalışmak için dizayn edilmiş.

 

nev mekan üsküdar kütüphane

Muazzam dekorasyonuyla ve yüksek tavanı sayesinde müthiş bir ambiyansa sahip.

 

Mekanın bir ilçe belediyesi tarafından kurulup yönetilmesi bir bakıma müthiş bir olay. Çünkü fikri ve konsept gayet başarılı ve fiyatlar olabildiğince ekonomik boyutlarda.

Bir diğer açıdan belediye mekanı olunca burası zaman zaman siyasi bir mekana dönüşüyor. Etrafta bir çok takım elbiseli adam görmek mümkün.

Bazen bir bakıyorsunuz ki mekan kapalı :). Neyse bu mevzular karışık ben uzak durayım. Bu fikir ve konseptin yayılması taraftarıyım.

Mekanın güzel taraflarından bir tanesi de bahçesinin bulunması.
Herkesin beğenisini kazanmasının sebebi yüksek tavan ve ihtişamlı dekorasyonu. Fakat halan çözülemeyen konu ise servis süresi ve hizmet kalitesi.

nev mekan kafe

Gördüğümüz kadarıyla baş garsonlar ve işletme yöneticisi elinden geleni yapıyor fakat mesele daha kalifiye garsonlar ile çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

Burayı tercih ederken kütüphane ve cafe olarak değerlendirmek daha doğru olur.

Sıradan bir cafe değil, hele ki restoran hiç değil.

Ders çalışmak , hoş sohbet etmek , metin yazmak için tercih edilmesi daha doğru olur.

Mekan Bağlarbaşı kültür merkezi avlusunun girişinde hemen sağda kalıyor.

Bu alanın bir öyküsü de mevcut.
Bağlarbaşı Kültür Merkezinin bulunduğu alan, uzun yıllar tramvay hangarı ve otobüs garajı olarak kullanılmıştır. Bağlarbaşı’ndaki alan, hizmete açıldığı yıl olan 1928’den 1960’ların sonuna kadar tramvay deposu olarak kullanılmıştır. En son öğrenebildiğim kadarıyla İETT müzesi olarak kullanılmış bu tarihi bina ve son olarak Nev Mekan ismiyle hizmete devam etmekte.

Açık adres bilgisini de buraya not düşeyim.
Adres: Selami Ali Mah. Gazi Cad. No:12 Üsküdar İSTANBUL

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Çakma Gurme

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top